Laukas privalomas Neteisingas el. pašto formatas Per mažas simbolių kiekis Per didelis simbolių kiekis Prašome įvesti vardą Prašome įvesti pavardę Prašome nurodyti telefono numerį Įveskite teisingą telefono numerį Prašome įvesti el. pašto adresą Įveskite teisingą el. pašto adresą Prašome pažymėti, kad susipažinote su sąlygomis Tik skaičiai Prašome įrašyti teisingą asmens kodą Prašome patikslinti įvykio vietą Prašome įvesti informaciją apie įvykį, ligą, traumas, aplinkybių aprašymą, simptomus, taikytą gydymą Patirtų nuostolių suma turi būti išreikšta tik skaitmenimis Suvestas nepakankamas simbolių skaičius, turi būti 16 skaitmenų Suvestas per didelis simbolių skaičius, turi būti 16 skaitmenų Bagažo pristatymo vieta turi būti išreikšta tik raidėmis 1 mėn. 3 mėn. 6 mėn. Šiemet 1 m. 3 m. 5 m. 10 m. Visas

Visos naujienos

2021.09.22

Susirgimų melanoma daugėja ir tarp jaunesnių – įspėjo, kaip pastebėti simptomus

Už lango vis labiau įsigalint rudeniškiems, žvarbiems orams, dažnas Lietuvos gyventojas su ilgesiu prisimena itin saulėtą ir karštą vasarą. Visgi kartais šie prisiminimai palieka ir kartėlį – dėl ilgalaikio ultravioletinių saulės spindulių įtakos atsiranda odos problemų, gerokai išauga ir melanomos rizika. Tad medikai įspėja – po kiekvienos vasaros būtina pasitikrinti apgamus ir odą, ypač kai ši vėžio forma diagnozuojama visų amžiaus grupių atstovams.

Suserga ir vis jaunesni

Kaip rodo Europos informacijos apie vėžį sistemos duomenys, piktybiškiausia odos vėžio forma vadinama melanoma, kurios mirtingumas siekia net 71 proc., vien Europoje kasmet nusineša daugiau nei 20 tūkstančių gyvybių. Statistika taip pat atskleidžia neraminantį faktą, kad nors tikimybė susirgti melanoma didėja su amžiumi, tačiau ši liga paplitusi visose amžiaus grupėse – tarp 25–30 metų amžiaus moterų tai net dažniausias mirtį sukeliantis vėžinis susirgimas. Kaip pastebi draudimo bendrovės ERGO Rizikų vertinimo ir produktų vystymo skyriaus vadovė Audronė Kupliauskienė, šie skaičiai jaunus žmones skatina ne tik geriau rūpintis savo oda, bet ir apsidrausti nuo vėžio.

„Dažniausiai nuo vėžio draudžiasi 26–45 m. žmonės, kurie turi nemažai finansinių įsipareigojimų ar augina vaikus. Jie supranta, kad diagnozavus vėžinius susirgimus dėl laikino nedarbingumo bus prarandamos pajamos, o papildoma finansinė pagalba gali suteikti daugiau gydymo ir tuo pačiu pasveikimo galimybių“, – teigia A. Kupliauskienė.

Riziką didina nudegimai

ERGO atstovė nurodo, kad draudimą nuo vėžio dažniau renkasi moterys (57 proc.) nei vyrai. Visgi, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja Jonė Šalnienė akcentuoja, kad tikimybę susirgti melanoma turi kone visi Lietuvos gyventojai nepriklausomai nuo lyties, ypač, jei anksčiau yra turėję stiprių odos nudegimų.

„5–7 stiprūs odos nudegimai vaikystėje melanomos riziką didina net du kartus. Su didesne rizika susiduria visi šviesiaodžiai, ypač kai persikeliama iš šaltesnių klimato juostų link pusiaujo, naudojamasi soliariumais ar tiesiog daugiau laiko praleidžiama saulėje“, – perspėja specialistė.

Ji akcentuoja, kad ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į tokius rizikos veiksnius kaip šviesią, saulėje daugiau raustančią, lengviau nudegančią odą, didelį įgimtų apgamų skaičių. Taip pat – jei anksčiau jau buvo nustatyta melanoma tam pačiam asmeniui ar jo šeimos nariui.

Atpažinti padeda kelios pagrindinės taisyklės

J. Šalnienė priduria, kad pavojingiausias metas – vasara, todėl tuomet patariama vengti tiesioginių saulės spindulių, ypač jų aktyvumo piko metu 10–16 valandomis, naudoti nuo neigiamo saulės spindulių poveikio apsaugantį kremą, rūbus ir galvos apdangalus, nesinaudoti soliariumu. O pasibaigus karštajam metų laikotarpiui – tikrinti ne tik apgamus, bet ir odą. Juk melanoma pradeda vystytis, kai ultravioletiniai spinduliai sukelia odai ir plaukams pigmentus tiekiančių ir ne tik apgamuose esančių melanocitų DNR pažeidimus.

„Dažniausiai melanoma atrodo kaip rudas ar juodas apgamas, tačiau gali būti ir raudonas mazgas ar rusva dėmė, kartais – į randą panašus pažeidimas. Paprasčiausia yra „bjauriojo ančiuko“ taisyklė: apgamas, kuris atrodo kitaip nei visi kiti. Taikoma ir ABCDE taisyklė, kuri reiškia: asimetrija (A), netolygus kraštas (Border – angl.), skirtingos spalvos (Color – angl.), diametras (D), keitimasis (Evolution – angl.) laikui bėgant“, – teigia Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja.

A. Kupliauskienė antrina, kad šios taisyklės gali padėti išgelbėti ne vieną gyvybę – juk dažnai į apgamus ir odą nekreipiamas tinkamas dėmesys. Baiminamasi atlikti vėžio tyrimą, nes bijoma sužinoti tyrimo rezultatus.

„Visgi akivaizdu, kad būtent ankstyva diagnozė suteikia didesnę tikimybę pasveikti. Deja, bet nuo tokių ligų nesame apsaugoti nė vienas, tačiau visada galima pasirūpinti, kad atsitikus nelaimei po kojomis esantis pagrindas pasirodytų kuo įmanoma tvirtesnis, ir papildomai apsidrausti savo sveikatą“, – pataria ERGO atstovė.


ERGO Baltijos šalyse 

ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės bei sveikatos draudimą. Metinė įmokų suma ERGO Baltijos šalyse sudaro 242 mln. eurų. Per metus ERGO Baltijos šalyse klientams apmoka žalų už beveik 143 mln. eurų. Daugiau nei 650 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.

Draudimo bendrovė ERGO 2021 m. Lietuvoje įvardinta geriausiai klientus aptarnaujančia draudimo sektoriaus įmone (remiantis bendrovės „Dive Lietuva“ slapto pirkėjo tyrimu). Šį titulą bendrovė pelnė antrą kartą iš eilės.

Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje. Pagrindinis ERGO akcininkas yra viena didžiausių pasaulyje perdraudimo grupių „Munich Re“. Plačiau: www.ergo.lt


Daugiau informacijos teirautis: Jolanta Karpuškienė, draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje komunikacijos projektų vadovė, tel. 8 616 09090, 8 5 268 3606.

EN